informacne stranky obce BUKOVEC

kontakt na administrátora

bukovec-ke.nazory@post.sk

Kto ma dnes meniny?

Meniny na web

-
-


Rosnička pre Košice

Správy v mozaike

smahu správy

Šport v mozaike

smahu správy

Veštica Izodora

smahu horoskopy

Archív článkov

Viacerí obyvatelia Košíc, Prešova a okolia zaznamenali v nedeľu (28.2.) pred polnocou zvláštny úkaz. Na južnej oblohe sa objavil veľmi jasný pohybujúci sa objekt. Jav sprevádzal výbuch.

Astronóm Drahomír Chochol - Slovenská akadémia vied:
“S najväčšou pravdepodobnosťou ide o zrážku Zeme s kusom medziplanetárnej hmoty, takzvaným meteoroidom a toto teleso potom čo vletelo do atmosféry, tak sa začalo rozpaľovať, začalo zvyšovať svoje teplotu, až zhruba 30 km nad Zemou vybuchlo. Tento výbuch bol zaznamenaný tými pozorovateľmi ako záblesk. Takýto jav potom sprevádzajú aj zvukové efekty. Z výpočtu sa dá zistiť: k zvukovému javu došlo zhruba 90 sekúnd od pozorovania svetelného javu, takže sa dá vypočítať, že teleso vybuchlo zhruba vo výške 30 km nad Zemou.”

Meteoroid je relatívne malý (od veľkosti zrnka piesku po balvan) fragment úlomkov v slnečnej sústave. Po vstupe meteoroidu do Zemskej atmosféry dochádza k svetelnému úkazu vytvorenému vďaka tlakom na vzduch (napriek všeobecnému názoru s tým trenie nemá nič spoločné) a následnej ionizácii čiastočiek vzduchu. Tento jav sa volá meteor alebo padajúca hviezda. Ak nejaká časť meteoru vydrží celú cestu dole na zemský povrch, nazýva sa meteorit.

Žádné komentáře
 
Copyright(c) Dizajn Panci 2009 Webmajster